••• Глобальна прогностична система GFS •••
 
Головна Опис Таблицi Графiки Карти
 

GFS 1.0 deg. data
GFS 1.0 deg. data

Основою для регіональних метеорологічних моделей, які експлуатуються в УкрНДГМІ, є дані глобального прогнозу, що продукуються Глобальною Прогностичною Системою (GFS) Національного центру передбачення стану навколишнього середовища США (NCEP-EMC) чотири рази на добу. GFS має власну потужну систему візуалізації прогностичної інформації, проте ця система не орієнтована на європейських користувачів:


На сторінці наведена версія представлення деяких з тих даних GFS, котрі використо- вуються в УкрНДГМІ. Сподіваємося, що наш ресурс буде корисним як для спеціалістів, так і для широкого загалу.

Про використання деяких даних Глобальної Системи Прогнозування (Global Forecast System, GFS) в УкрНДГМI

Global Forecast System (GFS) – глобальна чисельна модель прогнозу погоди, що створена та експлуатується Національною адміністрацією з дослідження океанів та атмосфери США (NOAA). Перша версія GFS з’явилася у 1988 році в Національному центрі передбачення стану навколишнього середовища США (NCEP) як частина Глобальної системи асиміляції даних (GDAS) та прогнозу з метою покращення глобального прогнозу та прогнозу синоптичних систем довгохвильового характеру.

GFS є спектральною, гідростатичною моделлю, остання версія якої (липень 2010 р.) має 91 рівень по вертикалі і використовує сигма-систему координат. Крок по горизонталі становить приблизно 27 км, а завчасність прогнозу — 384 години, з яких перші 192 год. високої часової дискретизації.

Незважаючи на свій (як для оперативної моделі) поважний вік, GFS була і залишається однією із двох найкращих у світі глобальних моделей прогнозу погоди (іншою є європейська ECMWF Integrated Forecast System) . Модель увесь час розвивається, збільшується число прогнозованих метеорологічних величин, підвищується якість самих прогнозів, вдосконалюються її експлуатаційні характеристики. Наразі у Сполучених Штатах Америки експлуатується ціла низка версій цієї моделі, котрі відрізняються між собою роздільною здатністю та фізичними схемами.

GFS є єдиною у світі глобальною прогностичною моделлю, більшість вихідних даних якої є у вільному доступі в інтернеті (це регламентовано законодавством США) та становлять основу для діяльності численних недержавних компаній, які займаються прогнозами погоди.

Більш детально про історію розвитку GFS, описання системи рівнянь та її математичну реалізацію можна дізнатися за наступними посиланнями:


Увага! В УкрНДГМІ не здійснюються розрахунки за моделлю GFS! Таблиці, графіки та карти, що наведені тут, створені в УкрНДГМI на основі даних глобальних прогнозів, розрахованих у NCEP-EMC.


GFS 1.0 deg. data
GFS 1.0 deg. data